Spotkanie wigilijne

Wiele z obrzędowości bożonarodzeniowej odeszło w zapomnienie. Pewnych obyczajów już nie praktykujemy, ale szkolne jasełka były i będą zawsze częścią tradycji w szkole na Trójcowie. Nie zmienił się ich podniosły charakter i zawsze przynoszą one nam wszystkim radość z narodzin Dzieciątka Jezus.

Pod rozgwieżdżonym niebem rozegrała się jasełkowa opowieść o zdarzeniach w Betlejem, o Świętej Rodzinie, o złym królu Herodzie, o Trzech Królach i o narodzinach Zbawiciela.

Uczniowie we wspaniałych strojach z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali umiejętności artystyczne przy śpiewanych  w tle kolędach wykonanych przez dzieci ze „Scholi Pana Boga”. Były to chwile magii, uroku i radości dla każdego uczestnika jasełek.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, ludzie gromadzą się przy wspólnym stole wigilijnym, dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia, kolędują. Dlatego też po skończonym przedstawieniu wszyscy spotkali się w klasach, aby wymiar tych świąt poczuć także przy łamaniu się opłatkiem podczas klasowych wigilii. Takie spotkania pielęgnują i utrwalają tradycje, które przekazujemy z pokolenia na pokolenie.

Wielkie emocje towarzyszyły także przy stole wigilijnym, gdzie spotkali się nauczyciele, katecheci i Zarząd Szkoły. Zorganizowana wigilia, pełna serdeczności, mająca moc Świąt Bożego Narodzenia przypominała wszystkim o pojednaniu, miłości i spokoju. W radosnej atmosferze, po przeczytaniu przez ks. proboszcza Andrzeja Maślejaka fragmentu Pisma Świętego i po ciepłych życzeniach pani kierownik Marii Baran, wszyscy złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem.

Chwała na wysokości Bogu, Bóg się rodzi – wszyscy cieszymy się z przybycia Pana. Uświadamiamy sobie jak ważny jest drugi człowiek, jak ważna jest otwartość wobec niego i jak ważna jest bliskość drugiego człowieka w życiu każdego z nas.

To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze.
Przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.
To właśnie tego wieczoru
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg się rodzi w człowieku.

/E. Waśniowska/

Irena Olejniczak

• 20 kwietnia 2024 godz. 12:00PM
    Gala szkolnego konkursu ortograficznego oraz czytelniczego.
    Nagrodzenie laureatów międzyszkolnych konkursów w roku szkolnym 2023/24