Msza św. dla absolwentów polskich szkół

W piękne popołudnie 18 maja 2014r. bazylika Św. Jacka w Chicago wypełniła się po brzegi absolwentami, ich rodzinami, przedstawicielami szkół oraz innymi znakomitymi gośćmi, w osobach: wicekonsula RP Konrada Zielińskiego, delegata Kongresu Polonii Amerykańskiej i Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego oraz innych organizacji.  Ponad 600 maturzystów z całej aglomeracji, ubranych w białe togi, uczestniczyło w uroczystej mszy św. celebrowanej przez ks. biskupa Andrzeja Wypycha.  Organizatorami tego wydarzenia, jak co roku, jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, a oprawą muzyczną dodatkowo uświetnia zespół z Paderewski Symphony Orchestra.  Czynny udział we mszy biorą sami maturzyści.  ( uczennica z naszej szkoły Izabela Liszewski czytała I czytanie )  W homilii ksiądz biskup Andrzej Wypych mówił do młodzieży o patriotyźmie, o kultywowaniu tożsamości narodowej, o korzeniach i dziedzictwie, które należy przekazywać z pokolenia na pokolenie.  Jak trafnie zauważył, że przed wielu laty rodzice obecnych w kościele absolwentów podjęli słuszną decyzję o posłaniu swoich dzieci do polskiej szkoły, a owoce tego w postaci dwukulturowości swoich pociech odbierają dziś.

Tradycją stało się, że uroczyste zakończenie polonijnej edukacji połączone jest z wręczeniem dyplomów Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i Konsulatu Generalnego RP w Chicago wszystkim absolwentom.  Przedstawiciele każdej z 36 szkół z rąk wicekonsula Konrada Zielińskiego oraz pani prezes Ewy Koch odebrali pamiątkowe certyfikaty.

Wszyscy zgromadzeni gratulowali młodzieży i ich rodzicom wytrwałości  i poświęcenia w nauce języka polskiego, kultury i tradycji z nadzieją, że wszędzie będą  okazywać dumę z przynależności do narodu polskiego.

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść:
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!

Adam Asnyk „Do młodych”

Bernadetta Manturo

Zobacz reportaż filmowy z mszy graduacyjnej »

Zdjęcia z tego wydarzenia w naszej fotogalerii »

• 30 marca 2024
    Wielka Sobota - nie ma zajęć.
  • 6 kwietnia 2024
    Dzień szkolnej koszulki
  • 6 kwietnia 2024 godz. 9:00AM
    Ustna matura z języka polskiego