SZLACHETNA PACZKA

Idea SZLACHETNEJ PACZKI jest prosta :pomagamy ludziom pomagać sobie nawzajem.To projekt który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej,do wygrywania swojegozycia i zostania Bohaterem.

SZLACHETNA PACZKA pomaga najbardziej potrzebującym w Polsce - osobom starszym i samotny, rodzicom z dziećmi niepełnosprawni, rodzinom wielodzietnym, zdołowanym dzieciom. Tym, o których świat zapomniał .

Szlachetna Paczka to projekt,który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia.

Szlachetna Paczka już od 17 lat walczy z biedą i zmienia świat na lepsze. Daje potrzebującym impuls do życia.

Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku, kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez Ks.Jacka Stryczka(dziś prezesa Stowarzyszenia Wiosna) obdarowała 30 ubogich rodzin w Krakowie.

Dzisiaj projekt Szlachetnej Paczki ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. Co roku łączy niemal 100000 Polaków!

W Paczce wolontariusze, rodziny, darczyńcy i dobroczyńcy łącza się, by razem zmieniać świat na lepsze i walczyć z biedą.

W 2016 roku The Spring Foundation, z pomocą Stowarzyszenia WIOSNA, w myśl hasła POLONIA pomaga POLONI, zainicjowało pierwszą edycję SZLACHETNEJ PACZKI w Chicago.

SZLACHETNĄ PACZKĘ w USA w 2016 roku tworzyła grupa dwóch liderów i 12 wolontariuszy. Powstały dwa rejony na terenie Chicago: Rejon Polska Szkoła w Lombard i Rejon Jezuici Roscoe. Wolontariusze w Stanach działają według tych samych standardów. Tak samo jak w Polsce, wolontariusze w USA pozyskują historie rodzin potrzebujących od lokalnych organizacji zajmujących się pomocą, szkół, parafii i odwiedzają je w ich mieszkaniach, rozmawiając na temat ich sytuacji i potrzeb. Działają też według tego samego kalendarza, więc Finał Paczki miał charakter międzynarodowy!

Do projektu zostało włączonych 18 rodzin. Dla rodzin, które zostały zakwalifikowane do projektu pomocą było już samo spotkanie z wolontariuszami. Rodziny w Chicago bardzo często oprócz problemów finansowych i bytowych zmagają się z samotnością. Na obcej ziemi nie mają rodziny, która mogłaby ich wesprzeć w trudnej sytuacji. PACZKA dociera właśnie do takich rodzin.

W tym roku postanowiliśmy dołączyć do dzieła pomocy naprawdę potrzebującym w Chicago, by jak zawsze uczyć dzieci wrażliwości na ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Nasza szkoła objęła opieką rodzinę z dwójką dzieci. Maxymilian ma 7 lat i Mateusz - 5 lat. Jeden z chłopców ma problemy zdrowotne. Sytuacja rodziny jest bardzo ciężka. Jedynym żywicielem rodziny jest matka, ponieważ ojciec po wypadku nie jest zdolny do pracy.

Najważniejsze potrzeby rodziny to:

1. żywność (kasza, makaron, herbata, kawa, mąka, cukier, olej roślinny.....)

2. środki czystości (proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do naczyń, szampon, mydło, żel myjący, pasta do zębów.....)

3. odzież i obuwie dla chłopców, rozmiar 6 – 8, sylwetka szczupła (spodnie dresowe, blanket sleepers, ….......) adidasy rozmiar 2 i 3.

4. poduszki

Marzeniem dzieci są klocki lego (Lego Minecraft, Lego Ninja) Xbox Lego City Game.

Rzeczy dla tej rodziny przynosimy do sekretariatu szkoły lub do klasy, gdzie będą przygotowane pudełka. Nie mamy zbyt wiele czasu, bo 9 grudnia nasi uczniowie będą je pakować do odwiezienia.

Postarajmy się sprawić radość jednej rodzinie, a tym samym uczmy nasze dzieci wrażliwości na drugiego człowieka.

• 30 marca 2024
    Wielka Sobota - nie ma zajęć.
  • 6 kwietnia 2024
    Dzień szkolnej koszulki
  • 6 kwietnia 2024 godz. 9:00AM
    Ustna matura z języka polskiego