Ulica Władysława Andersa w Niles

Wśród nich także nasz. Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnów polskiego i amerykańskiego. Dokonania gen. Władysława Andersa na tle historii Polski i Europy przedstawił Marek Dobrzycki, działacz polonijny. Przemawiający goście zwracali uwagę na zasługi generała Andersa dla wolności, jego oddanie swoim żołnierzom, patriotyzm, a także tragizm losów tych, którzy z powodu komunizmu nie mogli powrócić do ojczyzny, o którą z oddaniem walczyli. Nie zabrakło wspólnej modlitwy o pokój dla współczesnego świata. Nadanie imienia odbyło się na cmentarzu Meryhill, gdzie wielu z weteranów wojennych jest pochowanych. Swój grób ma tam również Feliks Konarski „Refren”, autor pieśni „Czerwone maki”, odśpiewanie której zakończyło uroczystość. Obecność pocztu sztandarowego naszej szkoły miała charakter edukacyjny i była przykładem wlączania się w działalność społeczności lokalnej.

Bernadetta Manturo