Trójcowo wychowuje intelektualnie i duchowo od 1992 roku.

Z ŻYCIA SZKOŁY

Bankiet Jubileuszowy

W sobotni deszczowy wieczór zgromadziło się ponad 300 osób, by świętować srebrny jubileusz szkoły. Kiedy przed ćwierćwiekiem grupa rodziców przyszła do ś.p. ks. Władysława Gowina z propozycją zorganizowania polskiej szkoły na Trójcowie, sprawa wydawała się nierealna do realizacji... A jednak „ z małego ziarnka gorczycznego wyrosło duże, wspaniałe drzewo”. Dziś placówka tętni życiem w każdą sobotę. Uczęszcza do niej około 350 uczniów. Prężnie działający Zarząd Szkoły stara się zapewnić uczniom i nauczycielom jak najlepsze warunki do nauki. Trójcowska szkoła jest wyjątkowa chociażby pod tym względem, że posiada klasy przedszkolne dla dzieci już od 3 roku życia wyposażone w odpowiednie mebelki, zabawki i inne pomoce. Klasy do nauczania początkowego są wyposażone wyłącznie do nauczania języka polskiego. W szkole jest też biblioteka z kilkoma tysiącami polskich książek dla dzieci. W czasie przerwy uczniowie mogą kupić sobie drugie śniadanie w sklepiku, który prowadzą rodzice.

W ciągu 25 lat szkołę ukończyło zdaniem egzaminu maturalnego 355 absolwentów, o czym z dumą mówiła pani dyrektor Maria Baran podczas jubileuszowej gali. Nie zabrakło ich również wśród gości na bankiecie. To dla studiujących absolwentów Polskiej Szkoły na Trójcowie przeznaczone były 2 stypendia po 500 dolarów wylosowane podczas uroczystości.

Na jubileusz szkoły przybyło wielu gości, a wsród nich Konsul RP pani Małgorzata Bąk – Guzik, prezes KPA Frank Spula, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce pani Helena Sołtys, dyrektorzy i przedstawiciele wielu innych polskich szkół i organizacji polonijnych. Występ dał Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik”, działający przy parafii na Trójcowie, a którego tancerze to w większości uczniowie szkoły polskiej. Dyrektor Polskiej Misji, a jednocześnie Prezydent Szkoły, ks Andrzej Totzke podkreślił w swoim wystapieniu, że działające przy parafii grupy razem ze szkołą tworzą jedna Trójcowską rodzinę, zjednoczoną w krzewieniu wiary,tradycji i kultury polskiej.

Podczas uroczystości uhonorowano wielu nauczycieli, obecnie pracujących oraz tych, którzy pracowali przed laty. Dyplomy uznania oraz okolicznościowe statuetki otrzymały także byłe kierowniczki szkoły – panie Małgorzata Kusiak oraz Barbara Ignas, jak też grupa założycieli i pierwszych nauczycieli. Uhonorowano również zasłużonych w pracy społecznej rodziców, bez pomocy których żadna polonijna szkoła nie mogłaby istnieć.

„Pamiętamy o przeszłości, idziemy ku przyszłości” – to sentencja zaczerpnięta z dekoracji sali bankietowej, bo każdy jubileusz to połączenie przeszłości z przyszłością. Wiele życzeń i gratulacji na następne lata zostało nadesłanych na adres szkoły i znalazło się w okolicznościowym pamiętniku, wydanym z okazji jubileuszu. Każdy z gości bankietu otrzymał taką księgę.

Na świętowanie urodzin szkoły przybyli nie tylko honorowi goście i przyjaciele, ale także szkolne rodziny. Dzieci zaprezentowały swoje talenty, a dorośli podziwiali je. Wszyscy bawili się świetnie, o czym świadczą gromkie brawa, które zebrali wszyscy występujący. Przekonanie, że dwujęzyczność i dwukulturowość jest wielką zaletą, jasno wynikało z całej, 25-letniej dzialalności szkoły, przedstawionej podczas bankietu. „Niech to drzewo w dalszym ciągu rośnie i przynosi jak najlepsze owoce.”

 

Bernadetta Manturo

vice dyrektor szkoły

Masz pytanie? Zadzwoń:

312.929.9901

Więcej informacji kontaktowych »

Strony klasowe

Zadania domowe, informacje od nauczyciela - teraz dostępne na stronach klasowych bez hasła.

Patron medialny międzyszkolnego konkursu pt. „Polskie miejsca w Chicago i okolicach o których warto wiedzieć”

Nadchodzące wydarzenia:

 • 20 stycznia 2018
  Zabawa karnawałowa dla rodziców
 • 21 stycznia 2018 godz. 10:00AM
  Przystanek Historia w Chicago
  Msza św. / Poświęcenie i złożenie w katakumbach " ziemii z Łączki".
 • 27 stycznia 2018
  Studniówka
 • 3 lutego 2018 godz. 1:15PM
  Półroczna konferencja klasyfikacyjna
 • 17 lutego 2018
  Zebranie sprawozdawcze
 • 24 lutego 2018
  Pisemny egzamin maturalny z j. polskiego
 • 3 marca 2018
  "Wilczym Tropem" - Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • 10 marca 2018
  Szkolny konkurs ortograficzny
 • 18 marca 2018
  Obiad przygotowany przez rodziców (niedziela)/ Msza sztandarowa
 • 24 marca 2018
  Śniadanie Wielkanocne / Marsz dla Jezusa

Zobacz cały kalendarz »

Prawa autorskie należą do Polskiej Szkoły
im. Trójcy Świętej w Chicago, 2004-2018

XHTML

admin