"Polita" - czyli polska królowa Hollywood

15 października 2016 roku uczestniczyliśmy w pierwszym na świecie musicalu 3D, Teatru „ Buffo” z Warszawy. Była to projekcja trójwymiarowa ( oglądaliśmy musical w okularach) połączona z teatrem tradycyjnym.

Muzyka- Janusz Stokłosa

Libretto- Agata Miklaszewska

Inscenizacje i choreografia- Janusz Józefowicz

W roli Poli Negri wystąpiła Natasza Urbańska.

3 stycznia 1896 roku w Lipnie na Kujawach urodziła się Barbara Apolonia Chałupiec. Kilkanaście lat później świat poznał ją jako Polę Negri – polską królową Hollywood. Kiedy Pola była małą dziewczynką jej ojca zesłano na Sybir. W roku 1902 razem z mamą zamieszkała w Warszawie na Powiślu. Musical rozpoczął się sceną, w której mała Pola skakała na skakance. Brak ojca i zapracowanie matki sprawiły, że dziewczynka była samotna i bardzo wrażliwa. Śpiewała-

Aniele Boży- proszę cię

Ja jestem już duża- zostaw mnie

I poleć do mamy

I daj znać skrzydłami, że nie jest tu sama, że ma mnie ...”

W Warszawie Pola rozpoczęła naukę w szkole baletowej, którą musiała przerwać ze względu na gruźlicę. To tam zobaczyła „ Jezioro Łabędzie”. Uczęszczała na lekcje aktorstwa, gdzie szybko zauważono jej talent. Pseudonim przybrała od włoskiej poetki Ady Negri, która jako pierwsza kobieta ukończyła Uniwersytet Włoski . Była ona nie tylko osobą wykształconą, ale i wyzwoloną jak na tamte czasy. Pola Negri wystąpiła pierwszy raz 1 września 1912 roku na deskach Teatru Małego w Warszawie . Zagrała Klarę w „ Ślubach panieńskich”. Debiut filmowy datuje się na rok 1914- była to „ Niewolnica zmysłów”. Kilka lat później Negri wyjechała do Berlina a stamtąd na podbój Hollywood ! Miała 25 lat . Na statku płynącym do Ameryki śpiewała – „ Statek dopływał zawołal kapitan- już brzeg !

Wyspa Manhattan powoli się zbliża – już jest !”. To w USA ubarwiono jej życiorys i zwracano się do niej –hrabino. Mówiono o niej „ polski huragan”, gdyż była kobietą z charakterem, władczą, piękną i wyzwoloną. Pola Negri błyszczała w świecie blaskiem gwiazdy pierwszej wielkości. Jej zdolności i umiejętności taneczne, wygląd mimika, głos sprawiły, że lata 20- ste XX wieku były czasem największego rozkwitu jej kariery. Tańczyła charlestona i mówiła- „ Świat , w którym się znalazłam był światem z moich marzeń !”. Drogę usłano jej płatkami świeżych orchideii i spełniano każdą jej prośbę bądź kaprys. Była milionerką. Nie stroniła od ekstrawagancji, malowała paznokcie na czerwono, narzucała trendy w makijażu i nosiła oryginalne jak na tamte czasy buty . Prywatne życie Poli Negri tylko pozornie było atrakcyjne. Z jej nazwiskiem wiążą się romanse z takimi gwiazdami jak Charli Chaplin czy Rudolph Valentino. A jednak Negri często czuła się kobietą samotną. W musicalu dzwoni do mamy i żali się na swój los. Rozstaje się z mężem, traci dziecko. Bogini ekranu, królowa filmów niemych wraca do Niemiec w latach 30 XX wieku. Z udzialem Negri powstały najciekawsze filmy dźwiękowe tamtych lat- „ Mazurek”, „ Moskwa- Szanghaj” czy „ Tango- Notturno”. Jej nazwisko łączono z Goebbelsem i pomawiano ją o romans z samym Hitlerem. Mówiono- „ W kinie ciemno- prawdy nie widać ”. Wyjechała do USA a w roku 1951 przyjęła amerykańskie obywatelstwo. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w roku 1965. Żyła 90 lat. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio w USA.

Musical „ Polita” to święto naszej wrażliwości, polskości i emocji. Rewelacyjna gra Nataszy Urbańskiej, Janusza Józefowicza, małej Poli a także całego zespołu 30 aktorów i tancerzy sprawiły, że weszliśmy w świat, który już nie istnieje.  Muzyka Janusza Stokłosy przeniosła nas w miejsca odległe w czasie. Odczuwaliśmy mróz i widzieliśmy śnieżycę na Syberii, podróżowaliśmy z Negri statkiem, tańczyliśmy tango i charlestona oraz przeżywaliśmy tragedię rodzinną Poli w czasie burzy . Dziękujemy wszystkim za lekcje polskości w Dniu Dwujęzyczności, który właśnie obchodziliśmy.

Teresa Michalka

Pisząc artykuł o Poli Negri korzystałam z materiałów internetowych- „ Kobiecość niejedno ma imię” , „ Dziennik Polonii w Kanadzie” oraz „ Legendy filmu- Pola Negri ”.

• 30 marca 2024
    Wielka Sobota - nie ma zajęć.
  • 6 kwietnia 2024
    Dzień szkolnej koszulki
  • 6 kwietnia 2024 godz. 9:00AM
    Ustna matura z języka polskiego