Trójcowo wychowuje intelektualnie i duchowo od 1992 roku.

Z ŻYCIA SZKOŁY

W podróż dookoła świata

Jakiś czas temu, nie wiemy konkretnie kiedy, ale przynajmniej jeżeli chodzi o ustalenie miejsca zdarzenia, to przypuszczamy, że prawdopodobnie był to plac zabaw z piaskownicą, huśtawką i trzepakiem, powstał Klub Podróżniczek. Co prawda klub założony przez dziewczynki, nie mógł poszczycić się żadną odbytą przez nie podróżą, ale przecież każda historia zaczyna się od marzeń, które są początkiem świata pełnego niespodzianek, tajemniczych historii i spotkań z niezwykłymi ludźmi.

I tym razem nie było inaczej. Za sprawą pani Agaty Paleczny i aktorów z warsztatów teatralnych „Little stars” udaliśmy się w podróż dookoła świata. W podwórkowej piaskownicy dziewczynki z Klubu podróżniczek znalazły flet, w którym zła czarownica Adelajda zamknęła Dżina. Jaka była radość, gdy okazało się, że uwolniony Dżin może spełniać życzenia i przenosić dzieci w miejsca, które dotąd były tylko ich nieosiągalnym pragnieniem.

Pierwszym przystankiem był Teatr Wielki ( Bolszoj) w Moskwie, gdzie byliśmy uczestnikami baletu Piotra Czajkowskiego - Jezioro łabędzie. Przepiękna muzyka, taniec księżniczki zaklętej przez złego czarnoksiężnika w łabędzia, sprawiły, że przez chwilę znaleźliśmy się w baśniowej krainie. Ale czas nieubłaganie płynął. Trzeba było wyruszyć w następną podróż. Zgodnie z życzeniem klubowych podróżniczek, Dżin zabrał nas tym razem do Chin. Tam przyciągnęły naszą uwagę trzy rzeczy – wielkość, rozmaitość i egzotyka tego kraju. Podczas krótkiego pobytu wysłuchaliśmy chińskiej opowieści, z której wynikało, iż dobro trzeba rozdawać a ze złem trzeba walczyć. No cóż, wiadomo, przysłowia są mądrością narodu, a prawda z nich wynikająca „jest jak wielka droga, dostępna dla każdego”.

Odwiedziliśmy potem wielką „piaskownicę” – Saharę - krainę z piaszczystym krajobrazem, pięknymi wydmami i oazą, do której poprowadziła nas karawana. Niestety nie zagościliśmy tam długo, gdyż burza piaskowa zmusiła nas do udania się w kierunku Grecji, gdzie poznaliśmy fragmenty historii Akropolu – greckie legendy i zabytki. Na koniec pełni nowych sił zatańczyliśmy zorbę.

Następnym przystankiem była Hiszpania. A skoro Hiszpania, to Andaluzja i flamenco – "taniec, za pomocą którego tańczący opowiadają burzliwą historię Hiszpanii". Kiedy musieliśmy się żegnać z tym malowniczym krajem, okazało się, że na pożegnanie, zaproszono nas do udziału w słynnej hiszpańskiej korridzie – walki toreadora z bykiem.

Po wielkich emocjach na hiszpańskiej ziemi, tropikalne rytmy hawajskie przeniosły nas na hawajskie plaże. Hawajki tańczyły hula i obdarowywały nas girlandami z kwiatów. Dowiedzieliśmy się, że ważnym ogniwem kultury tamtejszych mieszkańców jest właśnie taniec i muzyka.

Gdy zdawało się, że to już koniec naszych wojaży, nagle z rajskich wysp Pacyfiku Dżin przeniósł wszystkich na znajome sercu tereny – do Polski. W tym momencie trudno nam było powstrzymać okrzyk radości. Po krótkim pobycie - Polonezem pożegnaliśmy Polskę.

No cóż, podróże kształcą, ale koniec końców, kiedyś musiał nastąpić finał tej podróży. Zwiedziliśmy kawał świata w pigułce. A pigułka okazała się nieocenionym źródłem wiedzy o świecie i różnych kulturach. Każdy kraj czymś nas zaskoczył. Wiele przygód przeżyliśmy pierwszy raz, wiele miejsc chcielibyśmy odnaleźć na nowo. Na pewno przeglądając albumy czy szperając w Internecie, nie uda nam się pobudzić tyle emocji, ile zdołaliśmy doświadczyć w minioną sobotę w Copernicus Center.

"...niech nam żyją podróże, niech będą dalekie i trwają jak najdłużej..."

 

 

Irena Olejniczak

Masz pytanie? Zadzwoń:

312.929.9901

Więcej informacji kontaktowych »

Strony klasowe

Zadania domowe, informacje od nauczyciela - teraz dostępne na stronach klasowych bez hasła.

Patron medialny międzyszkolnego konkursu pt. „Polskie miejsca w Chicago i okolicach o których warto wiedzieć”

Nadchodzące wydarzenia:

 • 20 stycznia 2018
  Zabawa karnawałowa dla rodziców
 • 21 stycznia 2018 godz. 10:00AM
  Przystanek Historia w Chicago
  Msza św. / Poświęcenie i złożenie w katakumbach " ziemii z Łączki".
 • 27 stycznia 2018
  Studniówka
 • 3 lutego 2018 godz. 1:15PM
  Półroczna konferencja klasyfikacyjna
 • 17 lutego 2018
  Zebranie sprawozdawcze
 • 24 lutego 2018
  Pisemny egzamin maturalny z j. polskiego
 • 3 marca 2018
  "Wilczym Tropem" - Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • 10 marca 2018
  Szkolny konkurs ortograficzny
 • 18 marca 2018
  Obiad przygotowany przez rodziców (niedziela)/ Msza sztandarowa
 • 24 marca 2018
  Śniadanie Wielkanocne / Marsz dla Jezusa

Zobacz cały kalendarz »

Prawa autorskie należą do Polskiej Szkoły
im. Trójcy Świętej w Chicago, 2004-2018

XHTML

admin