Jasełka

“ Są święta w naszym kalendarzu najdroższe i najbliższe, bo wywołują falę marzeń najczulszych i najmilszych …”

Tymi słowami 19 grudnia 2015 roku rozpoczęło się w naszej szkole Trójcy Świętej- jedno z najważniejszych przedstawień w roku - Jasełka. Bo czyż może być ważniejsze Święto od samych urodzin Jezusa? Słowa narratorów wprowadziły nas w szczególny nastroj, niecodzienny, odległy a równocześnie bardzo bliski każdemu człowiekowi. Czytając Wielką Księgę przenieśliśmy się w czasy kiedy Bóg posłał Anioła Gabriella do miasta zwanego Betlejem i oznajmił młodej dziewczynie Marii, że urodzi syna, któremu nada imię Jezus. Minęły miesiące. Kiedy nastał czas porodu - Maryja z Józefem zostali sami. I właśnie wtedy pojawił się diabeł, który podpowiadał ludziom, aby nie otwierali drzwi - bo „ jak diabeł podpowie, wyjdzie im na zdrowie”. Nikt nie chciał przyjąć pod swój dach kobiety spodziewającej się dziecka. „ Pukali do serc ludzkich, ale ludzie byli obojętni ”. Maria z Józefem znaleźli ubogą stajenkę i tam na sianie, wśród bydła urodził się Jezus. Gwiazda zaświeciła w ciemności, a dzwony same zaczęły bić oznajmiając Wielką Nowinę. Odrywając się od problemów dnia codziennego podążyliśmy krokami wędrowców, którzy szukali miejsca wskazanego im przez Gwiazdę Betlejemską. I tak przybyli do stajenki pasterze, którzy przynieśli w darze to, co mieli najlepszego. A za nimi Trzej Królowie z mirą, kadzidłem i złotem. Aniołki ofiarowały choinkę i śpiew płynący prosto z serca. Odtańczyły radosny taniec. Wszystko to było dla Dzieciątka. Tak zakończyły się Jasełka, pełne wspaniałych wzruszeń. Zostaliśmy wprowadzeni w świat cieni, pozwalający działać naszej wyobraźni. Słuchaliśmy pięknych starych kolęd, ale także tych współczesnych, bliskich naszemu sercu. Dzięki Jasełkom po raz kolejny uczestniczyliśmy w Wielkim Dniu Narodzenia Jezusa. „ Ten nastrój wszystkim się udziela, ogarnia serca, dusze radością szczęścia i wesela i czystych , wielkich wzruszeń”.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak pięknego przedstawienia. Są nimi panie nauczycielki- Elżbieta Batura, Maria Jurczyk, Katarzyna Łapińska- Jabłoński, Krystyna Nestir, Teresa Michalka oraz niezastąpiona Anetta Wesołowska. A także panowie odpowiadający za dźwięk, oświetlenie oraz pomoc techniczną- Sławomir Bigos, Robert Kania, Michał Kędryna. Z wielką przyjemnością wymienię teraz tych, bez których Jasełka nie mogłyby istnieć- uczniów Szkoły Trójcy Świętej, którzy przygotowywali się przez wiele tygodni do tego przedstawienia:

Józef-   Artur Kot

Maryja- Natalia Kawalec

Narratorzy- Katherine Kolanko i Hubert Myśliwiec

Aleks Kolanko i Ola Spilski

Anioł Gabriel – Zuzanna Łapińska

Aniołki- Maya Aurelio, Milena Aurelio, Nina Aurelio, Iza Bigos, Julia Kania, Karolina Kawula, Ola

Kawula, Pola Kozikowski, Asia Łabędź, Zuzia Ochwat, Julia Wykretowicz, Olivia Wykretowicz

Trębacz- Filip Czarkowski

Herold- Ola Bigos

Trzej Królowie - Gabriel Bodak, Olivier Krzeczkowski, Kristian Spilski

Pasterze – Emiliano Aurelio, Karol Gilowski, Jaś Kania, Krzyś Kędryna, Patryk Kędryna, Maks

Kozikowski, Maks Krzeczkowski,  Gabriel Krzysiak, Piotr Plewa, Kaiser Ząbek

Diabełki – Antoś  Czarkowski i Franio Cetna

Uczniowie – Zuzanna Kawula i Aleks Kolanko

Aktorzy –Cienie- Ola Bigos, Ola Grzelak, Michał Kolanko, Ola Kowalska, Ola Spilski, Kuba

Tołwiński

Zespół muzyczny- Filip Czarkowski, Zuzia Kawula, Carolyn Kędryna, Claudia Kędryna,

Konrad Ochwat, Magdalena Tołwiński i Dominika Wójtowicz

Chór-  uczniowie kl. IV: Olivier Chrzan, Adam Cios, Jan Gawin, Veronika Gromek,

Maya Malinowski, Jacek Malinowski, Paulina Suszko,

Krzysztof Suszko

Gwiazdeczki- uczniowie kl.O ,,A” i O,,B”

Dziękujemy też rodzicom, którzy wozili dzieci na poranne próby oraz wszystkim, którzy pomogli w realizacji Jasełek. W tekscie wykorzystałam fragmenty wiersza K. Chojeckiej pt. „ Ten nastrój”.

Teresa Michalka

• 27 kwietnia 2024