Rekolekcje adwentowe

“ Prostotą można odnaleźć szczęście … “

5 grudnia 2015 roku odbyły się rekolekcje prowadzone przez ks. dr Krzysztofa Czaplę , palotyna, dyrektora Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.W spotkaniu z uczniami naszej szkoły ks. Czapla poruszył temat objawienia fatimskiego, którego 100 rocznica przypada w roku 2017. To właśnie mali pastuszkowie Łucja, Hiacynta i Franciszek byli naocznymi  świadkami objawienia się Matki Boskiej. Rok 1917 to czas I wojny światowej. Dzieci, którym nikt nie chciał uwierzyć w to co zobaczyły i usłyszały ,  mówiły o przyszłości Polski, a także o wielkim znaczeniu odmawiania różańca. „Jeżeli szukasz Boga, Bóg do ciebie przyjdzie”. Ks. Czapla poruszył temat sakramentu pokuty. Jak powinniśmy zrobić dobry rachunek sumienia ? Czy jest nam przykro gdy kogoś skrzywdzimy? Czy postanawiając poprawę naprawdę chcemy  coś w swoim życiu zmienić na lepsze ? Zastanowiliśmy sie też nad tym czym jest szczera spowiedź oraz zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźnim. Po spotkaniu rekolekcyjnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do spowiedzi świętej. O godzinie 11.30 cała szkoła uczestniczyła we Mszy Świętej celebrowanej przez ks. Krzysztofa Czaplę oraz ks. proboszcza Andrzeja Totzke. Zadaliśmy sobie pytanie kim jest chrześcijanin ? Odpowiedzi były bardzo różne. Najważniejsza to ta, iż chrześcijanin to człowiek, który otrzymał chrzest. W znaku krzyża świętego się narodziliśmy a dzięki różańcowi możemy rozmawiać  z Maryją. Moc różańca świętego jest ogromna. Na spotkaniu z nauczycielami ks. Czapla przedstawił postaci Hiacynty i Franciszka. Interesowały wszyskich losy małych dzieci, o których po latach dowiedział się wielki świat. „ Z wszystkiego co tylko możecie zróbcie ofiarę  dla nawrócenia za grzechy ...” Czy umartwianie się , ciężka praca i życie pełne cierpienia mają sens ? Trzeba zaakceptować siebie i to co się ma. Dzięki temu będziemy umieli przyjąć każdy krzyż a także odnajdziemy się wewnętrznie. Małe dzieci z Fatimy pokazały jak można godnie życ i godnie umrzeć. Eucharystia to ofiara Boga za każdego człowieka. Dlatego tak bardzo ważne jest abyśmy przyjmowali Komunię Świętą. Nastał czas Adwentu. Czy zgodzimy się pójść tą drogą, którą wyznaczył nam Bóg ? Czy z pokorą przyjmiemy cierpienie, które jest wpisane w nasze życie ? A może dzięki ciszy, która wypełni teraz nasze serca staniemy się lepszymi ludzmi ?

Dziękujemy księdzu Krzysztofowi Czapli za czas nam poświęcony, spotkania rekolekcyjne przepojone mądrością a zarazem miłością do drugiego człowieka.  Niech różaniec będzie nie tylko sznurem koralików, modlitwą chrześcijańską,

ale przede wszystkim naszą rozmową z Maryją. Dzięki różańcowi możemy Matkę Boską prosić, a także Jej dziękować i Ją przepraszać.

Z okazji urodzin księdzu proboszczowi Andrzejowi Totzke życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia, dobrych ludzi wokół , oraz owocnej pracy na Trójcowie.

Teresa Michalka

• 30 marca 2024
    Wielka Sobota - nie ma zajęć.
  • 6 kwietnia 2024
    Dzień szkolnej koszulki
  • 6 kwietnia 2024 godz. 9:00AM
    Ustna matura z języka polskiego